System S.2.2
Systemem S.2.2 nazywamy ogół elementów niezbędnych do prawidłowego działania szafy wieloskrytkowej TECHCODE RFID oraz wykonywania przez nią wszystkich funkcji w ramach Systemu, w którym ona działa.
Centralnym ogniwem Systemu S.2.2 jest szafa TECHCODE RFID, bowiem to ona scala w całość wszystkie elementy danego Systemu. Do innych elementów Systemu zaliczamy m.in. czytniki, kontrolery, ekspandery, aplikacje, programy itp. W Systemie S.2.2 mogą pracować:
Szafa TECHCODE RFID
Szafa TECHCODE RFID z Systemem S.2.2 może pracować w jednym z szczęściu trybów. Wybrany przez Administratora tryb pracy, ma wpływ na funkcjonalności szafy i Systemu. Tryb pracy wybiera Administrator, który w jego ramach może konfigurować różne ustawienia działania Systemu i szafy oraz zakres uprawnień Użytkowników.
Szafa wyposażona jest w wejście LAN (Ethernet lub Wi-Fi), umożliwiające pracę szafy oraz zarządzanie nią w Sieci.
Szafa TECHCODE RFID wymaga zarządzania przez Administratora Systemu.
Administrator systemu (A)
Administratorem jest zdefiniowany Użytkownik Systemu z uprawnieniami do zarządzania Systemem i/ lub szafami TECHCODE RFID.
Do jego obowiązków należy m.in. wprowadzanie określonych danych do Systemu (np. danych Użytkowników), nadawanie uprawnień poszczególnym Użytkownikom oraz bieżące administrowanie szafami TECHCODE RFID (np. zdalne otwieranie lub zwalnianie zarezerwowanych skrytek, przyjmowanie informacji o usterkach itp.).
Zdefiniowany użytkownik (U)
Użytkownik wprowadzony przez Administratora do bazy danych Systemu. Każdorazowo, to Administrator decyduje, w jaki sposób Użytkownik zostanie przez niego zdefiniowany, czyli wprowadzony do bazy danych:
1. poprzez podanie danych osobowych Użytkownika (np. imię i nazwisko) lub
2. za pomocą innych danych identyfikujących Użytkownika np. numer porządkowy Użytkownika, stanowisko, nazwa działu, numer pokoju itp.
Niezdefiniowany użytkownik (XY)
Użytkownik, który korzysta z szaf TECHCODE RFID bez wcześniejszego zdefiniowania tj. wprowadzenia go do Systemu przez Administratora.
Może on korzystać z szafy TECHCODE RFID na podstawie:
1. nadanego przez siebie kodu dostępu PIN
2. sposobów dostępu uzyskanych od innego, zdefiniowanego Użytkownika Systemu
Definiowanie przedmiotów
Definiowanie przedmiotów dokonywane jest przez Administratora Systemu. Polega ono na oznaczeniu przedmiotu specjalnym tagiem (np. naklejką NFC, brelokiem itp.) oraz wprowadzeniu go do Systemu. Dzięki temu, w niektórych trybach pracy szafy TECHCODE RFID (oznaczonych *), po doposażeniu skrytek w specjalne czytniki, System może dodatkowo rejestrować obecność w skrytce (pobranie lub zwrot) zdefiniowanych Zasobów.
Identyfikacja i autoryzacja
Warunkiem udzielenia dostępu (autoryzacji) do szafy/ skrytki/ szuflady lub wykonania określonej czynności w Systemie S.2.2, jest poprawne przejście procesu identyfikacji. Identyfikacja może dotyczyć:
1. użytkownika (zdefiniowanego lub niezdefiniowanego w Systemie). Identyfikacja Użytkownika może być realizowana w różny sposób np. przez odczyt określonych identyfikatorów, danych biometrycznych tj. linii papilarnych, telefonu komórkowego lub danych dostępu (login i hasło)
2. przedmiotu- identyfikacja następuje automatycznie poprzez sczytanie przez czytnik np. identyfikatora przypisanego do przedmiotu, kodu kreskowego lub kodu QR.
Szafa w systemie S.2.2. może być zarządzana:
1. autonomicznie, z poziomu szafy, za pomocą dotykowego panelu kontrolera. Jest to zarzadzanie standardowe, lokalne (fabryczne).
Po wykupieniu dodatkowej licencji, szafami TECHOCDE RFID można zarządzać:
2. zdalnie- z poziomu przeglądarki internetowej, za pomocą aplikacji webowej. Jest to zarządzanie realizowane za pośrednictwem szyfrowanej komunikacji w sieci LAN (Ethernet lub Wi-Fi).
3. zdalnie- z poziomu oprogramowania zarządzającego Systemem S.2.2 dostępnego w sieci komputerowej (zarządzanie sieciowe). Jest to zarządzanie realizowane za pośrednictwem sieci LAN (Ethernet lub Wi-Fi).
Identyfikacja użytkownika
Dostęp do szafy TECHCODE RFID mają Użytkownicy, którzy przeszli proces identyfikacji oraz autoryzacji dostępu. W zależności od zdefiniowanego trybu działania szafy, identyfikacja i autoryzacja może odbywać się:
1. z poziomu dotykowego ekranu graficznego z wbudowanym dualnym czytnikiem zbliżeniowym z:
- obsługą kart Mifare® Ultralight/Classic/Plus/DESFire lub
- obsługą kart kart EM125kHz i/ lub
- obsługą kodów PIN o zmiennej długości (domyślnie 4-16 cyfr).
2. z poziomu zewnętrznych czytników, wtedy identyfikacja realizowana jest za pomocą takich metod, jakie oferuje dane urządzenie (odczyt określonych identyfikatorów, linii papilarnych, telefonu komórkowego).
Sposób obsługi szaf przez użytkowników
Szafa TECHCODE RFID działająca w Systemie S.2.2 wyposażona i obsługiwana jest za pomocą ekranu graficznego z klawiaturą dotykową oraz wbudowanym czytnikiem identyfikatorów (kart Mifare). W zależności od wybranego sposobu identyfikacji, obsługa szafy może również odbywać się za pomocą dodatkowych czytników zewnętrznych. W takim przypadku, czytniki zewnętrzne mogą być wykorzystywane w zastępstwie lub współbieżnie z czytnikiem zbliżeniowym wbudowanym w dotykowy panel kontrolny.
Zakres uprawnień użytkownika
Zakres uprawnień Użytkownika i rodzaj możliwych do wykonania przez niego działań zależą od:
- wcześniej wybranego przez Administratora trybu pracy szafy
- od skonfigurowanych przez Administratora ustawień poszczególnych parametrów/ funkcji szafy np. sposób i miejsce identyfikacji Użytkownika (np. który czytnik będzie obsługiwał kartę Użytkownika)
- od indywidualnie przyznanych Użytkownikowi przez Administratora uprawnień (np. możliwość wyboru skrytki itp.).
Szafa TECHCODE RFID działająca w Systemie S.2.2 może pracować w jednym z sześciu Trybów pracy, który jest wybierany i uruchamiany przez Administratora przed jej pierwszym użyciem. Wybór określonego Trybu pracy przesądza o Schematach i funkcjach, jakie będzie wykonywała szafa, a także informacjach, jakie będą wyświetlały się na monitorze szafy.
Tryb pracy nr 1:
W trybie pracy nr 1, Szafa TECHCODE RFID może działać w jednym schemacie:
Tryb pracy nr 2:
W trybie pracy nr 2, Szafa TECHCODE RFID może równolegle działać w trzech schematach:
Tryb pracy nr 3:
W trybie pracy nr 3, Szafa TECHCODE RFID może działać w jednym schemacie:
Tryb pracy nr 4:
W trybie pracy nr 4, Szafa TECHCODE RFID może równolegle działać w trzech schematach:
Tryb pracy nr 5:
W trybie pracy nr 5, Szafa TECHCODE RFID może równolegle działać w czterech schematach:
Tryb pracy nr 6:
W trybie pracy nr 6, Szafa TECHCODE RFID może równolegle działać w pięciu schematach: